Prohlášení praktických lékařů Zlínského kraje z 2.4.2007

Zpět na hlavní stránku
Praktičtí lékaři na svém shromáždění dne 2. 4. 2007 zhodnotili průběh protestní akce dne 28. 3. 2007. Protestu se zúčastnilo na 1700 praktických lékařů pro děti a dorost (tj. 75% z 2300) ve všech krajích republiky a na 1200 praktických lékařů pro dospělé (tj. 25% z 5000) ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském, Karlovarském kraji, v kraji Vysočina, okresech Nymburk, Plzeň sever, Prachatice a četní jednotlivci v dalších okresech republiky.

 

Část protestujících neotevřela na celý den své ordinace (ve Zlínském kraji 90%), část uzavřela ordinace na několik hodin, někteří vyvěsili informační leták na dveře svých ordinací, tak aby informovali pacienty, že se k protestu připojují.

 

Protest probíhal ohleduplně k pacientům. Bylo zajištěno náhradní ošetření akutně nemocných pacientů buď formou mimořádné LSPP, nebo náhradní péčí u jiného lékaře. Pacienti byli včas informováni. Konflikty či stížnosti ze jejich strany nebyly zaznamenány.

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna reagovala na protest svým prohlášením, kde uvádí  že ji lékaři nutí porušovat zákon. Ministerstvo zdravotnictví k protestu tvrdí, že by rádi pomohli, ale neví jak, neboť ten problém je důsledkem minulé vlády.

 

Vzhledem k této malé odpovědi ze strany VZP i ministerstva zdravotnictví se praktičtí lékaři rozhodli:

-         Zůstat ve stávkové pohotovosti do 21. 4. 2007, kdy se koná celostátní konference Sdružení praktických lékařů, kde je nutno vyřešit i konflikt mezi celostátním vedením sdružení a částí členské základny. Po konferenci se rozhodne o dalších možných protestech.

-         Nedoporučit svým členům, aby podepisovali cenové dodatky na rok 2007.

-         Pokusit se o nové jednání s ředitelem VZP.

 

 

Ve Zlíně dne 2. 4. 2007

 

MUDr. Lubomír Nečas

Předseda

Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje


Zpět na hlavní stránku